Popüler Yayınlar

Sayfalar

8 Temmuz 2009 Çarşamba

Çeçen Direniş Tarihi

Çeçen Direniş Tarihi

Yayınlama zamanı: 31 Mart 2005, 00:17

Yıllardır Rus kâfirlere karşı bağımsızlık mücadelesi veren Çeçen halkının direniş tarihi sonunda kitaplaştı. Uzmanlar tarafından Çeçenlerin bağımsızlık mücadeleleri hakkında şimdiye kadar yazılan en ciddi çalışma olarak nitelendirilen "Çeçen Direniş Tarihi"nin yazarı ünlü Filolog ve Çeçenistan İslam Devleti'nin İlimler Akademisi Onur üyesi Tarık Cemal Kutlu, hayatını adadığı bu muhteşem eseri yazdıktan birkaç ay sonra rahmetli olmuştu.

"Çeçen Direniş Tarihi" isimli kitapta, Çeçen ulusunun bağımsızlık mücadelesinden tutun da bu kahraman milletin gelenek ve göreneklerine, Şamil Basayev'den Çeçen halkının alfabesine kadar birçok konu son derece ilmi bir şekilde incelenmiş. 640 sayfa olan kitap, Çeçen direniş tarihini yalnızca bir direnişin tarihi olarak değil, Çeçen ulusunun umumi ve milli tarihi olarak ele almış.

Kutlu'nun hayatını adadığı kitapta Çeçenlerin Kafkasya topraklarındaki etkinlikleri, başka uluslarla olan ilişkileri, vatanlarına saldıran uluslara karşı yüzlerce yıl verdikleri direnişi en geniş şekliyle bulacaksınız. Kitap nüfus itibariyle zaten az olan Çeçen ulusunun dört bir yandan gelen saldırgan kavimlerle boğuşmaktan, siyasal, kültürel ve sosyal bir tarih yazmaktan yoksun bırakıldığı temasını da işliyor.

Çeçenlerin bağımsızlık mücadelelerine duyarlı olanlar için tam bir başyapıt olan eser, Çeçenlerin Osmanlı devletiyle olan ilişkilerini incelemesi açısından sahasında tek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Timurtaş hoca, Timurtaş uçar hoca efendi,laik dü,zen,kominist gençler,timur taş hoca mp3,timr taş hoca video izle,yeni sohbetler,deccal,şeytan ,cin,peri,hurafe,yecüc-mecüc,kimdir,yaratılış gayesi,insandaki deha